Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TAKSİ BARONLARI ZAMMI ONAYLATTI
TAKSİ BARONLARI ZAMMI ONAYLATTI
İstanbul’da 1 milyon 400 bin lirayı aşan taksi plakaları ve çalışan şöförlerini en sömüren patron sınıfında olan Taksi baronları büyük zam kaptı.
7 Eylül 2017, 17:36
 
İstanbul’da 1 milyon 400 bin lirayı aşan taksi plakaları ve şöförlerini en sömüren patron sınıfında olan Taksi baronları büyük zam kaptı.

Daha önce taksilere iki yıl üzerine yüzde beş oranında zam yapıldığını belirten İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur şunları söyledi: “Taksimetre ücretlerine iki yıl üzerine zam adı altında yüzde beş oranında düzenleme yapılması artan giderlerimizin yanında bizleri çok zorlayan bir durum olmuştu

Yaptığımız başvurular ve görüşmeler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyemiz taksicilerin çalışma şartlarını görmezden gelmemiş ve her yıl yaşanan zam polemiğini sonlandırmıştır. Bizler için her yıl zam yapılacak olmasının karara bağlanması son derece önemlidir. Belirlenen oran da esnafımıza nefes aldıracaktır.

İBB yetkililerimize kendim ve esnafım adına müteşekkirim.”

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) yapmış olduğu yeni düzenleme ile artık taksimetre ücretlerine her yıl eylül ayında düzenli olarak TEFE-TÜFE, asgari ücret ve yakıta gelen zam oranlarının ortalaması alınarak zam yapılacak.
 
Buna bağlı olarak özellikle İstanbul’da taksi plaka fiyatları yıllara göre büyük artış gösteriyor. 2000’li yılların başında plaka fiyatları 200 bin TL seviyesindeyken, şu an 1 milyon 400 bin TL’ye yaklaşıyor.
Sektörü idare eden baronların birçoğunun tel plaka çift araç çalıştırdığı bilinmekte ve önlem alınmamakata.
 
İŞTE YENİ FİYATLAR
 
Zamla birlikte İstanbul’da taksimetre açılış 4 lira olurken kilometre başına alınacak ücret 2 lira 50 kuruş oldu. Yeni gelen uygulamayla kısa mesafe ücreti de 8 lira 75 kuruştan 10 liraya yükseldi.

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 BİR KIZ ÇOCUĞUNUN DRAMI -Hüseyin Ekmekçöi
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 RUMLARIN OYUNU BOZULDU
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 BİLİM; BİR ESERİ YOK AMA PROFESÖR
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 NİJERYALI CİNAYETİNİN SORUMLUSU KİM ?
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 KENEVİR ÜRETİMİ KİMLERİ ÜRKÜTTÜ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR