Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TAKSİ BARONLARI ZAMMI ONAYLATTI
TAKSİ BARONLARI ZAMMI ONAYLATTI
İstanbul’da 1 milyon 400 bin lirayı aşan taksi plakaları ve çalışan şöförlerini en sömüren patron sınıfında olan Taksi baronları büyük zam kaptı.
7 Eylül 2017, 17:36
 
İstanbul’da 1 milyon 400 bin lirayı aşan taksi plakaları ve şöförlerini en sömüren patron sınıfında olan Taksi baronları büyük zam kaptı.

Daha önce taksilere iki yıl üzerine yüzde beş oranında zam yapıldığını belirten İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkanı Yahya Uğur şunları söyledi: “Taksimetre ücretlerine iki yıl üzerine zam adı altında yüzde beş oranında düzenleme yapılması artan giderlerimizin yanında bizleri çok zorlayan bir durum olmuştu

Yaptığımız başvurular ve görüşmeler üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyemiz taksicilerin çalışma şartlarını görmezden gelmemiş ve her yıl yaşanan zam polemiğini sonlandırmıştır. Bizler için her yıl zam yapılacak olmasının karara bağlanması son derece önemlidir. Belirlenen oran da esnafımıza nefes aldıracaktır.

İBB yetkililerimize kendim ve esnafım adına müteşekkirim.”

Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin (UKOME) yapmış olduğu yeni düzenleme ile artık taksimetre ücretlerine her yıl eylül ayında düzenli olarak TEFE-TÜFE, asgari ücret ve yakıta gelen zam oranlarının ortalaması alınarak zam yapılacak.
 
Buna bağlı olarak özellikle İstanbul’da taksi plaka fiyatları yıllara göre büyük artış gösteriyor. 2000’li yılların başında plaka fiyatları 200 bin TL seviyesindeyken, şu an 1 milyon 400 bin TL’ye yaklaşıyor.
Sektörü idare eden baronların birçoğunun tel plaka çift araç çalıştırdığı bilinmekte ve önlem alınmamakata.
 
İŞTE YENİ FİYATLAR
 
Zamla birlikte İstanbul’da taksimetre açılış 4 lira olurken kilometre başına alınacak ücret 2 lira 50 kuruş oldu. Yeni gelen uygulamayla kısa mesafe ücreti de 8 lira 75 kuruştan 10 liraya yükseldi.

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 VATANDAŞ VE MİLLETVEKİLLERİ AYRICALIĞI
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

TÜRKİYE SEÇİME GİDİYOR CUMHURBAŞKANI OYUN KİME ?EN ÇOK OKUNANLAR