Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SEVDA TEPESİNİ GÖREMEDEN ÖLDÜ
SEVDA  TEPESİNİ GÖREMEDEN ÖLDÜ
Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz dün hayatını kaybetti. 91 yaşındaki kral için bugün bir cenaze töreni düzenlenecek. Hayatı boyunca pek çok büyük projeye imza atan Kral Abdullah’ın gerçekleştiremediği işlerden biri ise İstanbul Küçüksu mevkiinde bulunan Sevda Tepesi projesiydi.
23 Ocak 2015, 09:37

 

Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz dün hayatını kaybetti. 91 yaşındaki kral için bugün bir cenaze töreni düzenlenecek. Hayatı boyunca pek çok büyük projeye imza atan Kral Abdullah’ın gerçekleştiremediği işlerden biri ise İstanbul Küçüksu mevkiinde bulunan Sevda Tepesi projesiydi. Kral Sevda Tepesi'nde yaptırmak istediği otelinden boğaza bakamadan hayatını kaybetti... 


Kral Abdullah 2007 yılında geldiği Ankara'da dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gülve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile kaldığı otelde bir araya gelmişti

Kralın otel yapmak istediği Sevda Tepesi’nin ayrıcalıklı imar planı geçen Aralık ayında iptal edilmesi gündeme bomba gibi düşmüştü. İstanbul Anadolu Yakası Küçüksu Mevkii’nde bulunan Sevda Tepesi’ni 1982 yılında dün gece hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Kral Abdullah 27 milyon dolara satın aldı. Krala tepeye imar için izin verilmişti.

Sevda Tepesi'nin yeri...

Suudi Arabistan Kralı Kral Abdullah 2012 yılında tepeye bir otel yapmak için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan izin istemişti. Bakanlık ise  teklif plan hazırlayarak 31 Mayıs 2012'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na gönderdi. Teklif plan yazısında 'imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapılanma hakkı verilmesini' talep edildi.

PLAN İPTAL EDİLDİ

Bakanlık'tan gelen teklif planı İBB Meclis İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na gönderildi. 16 Haziran 2012 tarihinde ise İBB meclisi yapılanma hakkı verdi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ise 24 Aralık 2014 tarihinde, Sevda Tepesi ve Şişli Meslek Lisesi'nin ayrıcalık imar planlarının iptal edildiği açıklamasında bulundu.

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?

EN ÇOK OKUNANLAR