Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
HAKAN ATİLLA ZOR GÜNLER YAŞIYOR
HAKAN ATİLLA ZOR GÜNLER YAŞIYOR
New York’ta “Reza Zarrab” davası olarak başlayan davada, tek tutuklu sanık olan Halkbank eski Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla’ya kötü haber.. ABD’nin yaptırımların izlenmesinden sorumlu resmi kurumu OFAC’ın direktörü Adam Szubin, 2013’te Şubat ayında Türkiye’deki bir toplantının ardından,Hakan Atilla’yı “kenara çekerek, bire bir görüşme yaptığını, bu görüşmede kendisini uyardığını” anlattı.
12 Aralık 2017, 21:24

 

New York’ta “Reza Zarrab” davası olarak başlayan davada, tek tutuklu sanık olan Halkbank eski Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla’ya kötü haber...

Zarrab’ın kurduğunu itiraf ettiği dolandırıcılık şemasının yürürlükte olduğu dönemde, ABD’nin yaptırımların izlenmesinden sorumlu resmi kurumu OFAC’ın direktörü Adam Szubin, 2013’te Şubat ayında Türkiye’deki bir toplantının ardından, Atilla’yı “kenara çekerek, bire bir görüşme yaptığını, bu görüşmede kendisini uyardığını” anlattı.

                                     image

ABD’de devam eden davanın 10’uncu gününde OFAC’ın eski direktörü Adam Szubin tanık olarak dinlendi.
 
Szubin, “Atilla'yı Halkbank'ta heyetlerarası görüşmenin ardından kenara çektim. Kendisine, yaptığımız bu görüşmenin “rutin bir görüşme olmadığını” söyledim. Halkbank'ta neler döndüğü konusunda oldukça ciddi olduğumuzu anlattım” dedi.
Reza Zarrab'ın savcı ile işbirliğine başladığı öne sürüldü.

 

Szubin, OFAC'ta görev yaptığı 14 yıl boyunca yüzlerce uluslararası banka ya da finansal kurumla görüşmeler yaptığını da vurgulayarak, “Bu kadar çok görüşme içinde yabancı bir bankanın yöneticisini sadece bir ya da iki kez kenara çekip uyarmışımdır. Bu son derece sıra dışı bir durumdu” diye ifade verdi.
 
Zarrab'ın da aynı yıllarda OFAC'ın “radarına girdiğini”, Zarrab isminin OFAC açısından “kırmızı bayrak” niteliğinde olduğunu da anlatan Szubin, “Halkbank'ı Zarrab konusunda uyardınız mı?” sorusuna ise, “Zarrab konusunda uyarmadık” yanıtını verdi.
Zarrab dünkü duruşmada, yaptığı işleri ders anlatır gibi anlattı.
 
Zarrab geçen haftaki duruşmada, yaptığı işleri böyle anlatmıştı.
 
Savcılık ayrıca, Atilla'nın Szubin'e İran'a İran ticaretinin 10 Haziran 2013 tarihi itibarıyla sonlandırıldığına ilişkin bir e-posta atarak, yaptırımlara Halkbank'ın uyduğuna ilişkin güvence verdiğini, ancak Zarrab itiraflarından çıkan belgelerin 10 Haziran 2013 sonrasında da, hatta Temmuz 2013'te de Halkbank üzerinden İran'a altın satışının devam ettiğini ortaya koydu.
 
image
Atilla'nın avukatı Victor Rocco, yaptığı çapraz sorgulamada Szubin'e özellikle Atilla'yla Şubat 2017'de yaptığı “birebir görüşme” hakkında sorular sordu.
 
Szubin'in bu “bire bir görüşmeyi” yanlış hatırlayıp hatırlamadığını kanıtlar eşliğinde sorguladı. Ancak OFAC eski Direktörü Szubin, “14 yıllık OFAC kariyeri boyunca böylesine ‘bire bir görüşmeyi' sadece bir ya da iki kez yapmış olması nedeniyle, unutmasına imkan olmadığını” söyleyerek yanıt verdi.

 


DİĞER HABERLER

YAZARLAR

KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 KIBRISLI 850 TL. SURİYELİ BEDAVA - Alper Polat
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 BURSA'NIN MERKEZİNDE KÜÇÜK SURİYE ( 2 )
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 FIRAT'IN DOĞUSUNUN GERÇEKLERİ
Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK

SİTE ANKET

2018 / 19 FUTBOL SEZONUNDA HANGİ TAKIM ŞAMPİYON OLUR
EN ÇOK OKUNANLAR