Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD YENİ BİR SEYAHAT UYARISI YAPTI
ABD YENİ BİR SEYAHAT UYARISI YAPTI
ABD, 10 Ocak'ta yürürlüğe giren yeni bir düzenlemeyle, tüm dünyaya yönelik seyahat uyarılarını güncelledi. Uyarılar dört yeni kategoriye ayrıldı; Türkiye de 'Gitmeyi bir daha düşünün' kategorisindeki ülkeler arasında yer aldı.
12 Ocak 2018, 10:59
 
ABD Dışişleri Bakanlığı, tüm ülkelere yönelik seyahat uyarılarında yeni bir düzenlemeye gitti. 10 Ocak günü yürürlüğe giren yeni uygulamada, dünyadaki ülkeler güvenlik açısından dört ana kategoriye ayrılıyor. Kategoriler şöyle:
 
1- Normal önlemlerinizi alın
 
2- Önlemlerinizi artırın
 
3- Seyahat edip etmemeyi gözden geçirin
 
4- Seyahat etmeyin
 
TÜRKİYE İÇİN NE DENİLDİ?
 
Türkiye, bu kategorilerin üçüncüsünde, yani ‘Seyahat edip etmemeyi gözden geçirin’ uyarısı yapılan ülkeler arasında yer aldı. Bu listede Türkiye’nin yanı sıra şu ülkeler sıralandı: Sudan, Rusya, Venezuela, Pakistan, Guatemala.
 
ABD Dışişleri’nin internet sitesinin ilgili bölümünde, her ülke için hangi uyarının niçin yapıldığı da ayrıntısıyla anlatıldı. Türkiye bölümünün ilk cümlesi şöyle: “Terörizm ve keyfi gözaltılar nedeniyle Türkiye’ye seyahat etmeyi tekrar düşünün. Bazı bölgelerdeki risk arttı.”
 
Uyarıda “Buralara seyahat etmeyin” denilerek, “Türkiye-Suriye sınırındaki bölgeler ve Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkâri ve Bitlis’ terörizm nedeniyle gitmeyin” uyarısı yapıldı. Bakanlık, “Terörist gruplar Türkiye’de muhtemel saldırılar planlamayı sürdürüyor. Batılı turistleri ve ülkede yaşayan yabancıları açıkça hedef alıyorlar” ifadelerini kullandı; ulaşım merkezleri, marketler, AVM’ler, yerel hükümet binaları, otel, kulüp, restoran, ibadethane, park, büyük etkinlikler, eğitim kurumları, havalimanları, hedef alınabilecek yerler arasında sayıldı.
 
 
 
‘OHAL NEDENİYLE KEYFİ TUTUKLAMALAR YAPILIYOR’
 
Uyarıdaki OHAL eleştirisi de dikkat çekti. Bakanlık şu ifadeleri kullandı: “Mevcut OHAL kapsamında güvenlik güçleri insanları, kısıtlı veya gizli kanıtlara dayanarak ve siyasi görünen gerekçelerle, terörle bağlantılı olma suçlamasıyla gözaltına alındı. Amerikan vatandaşları ayrıca Türkiye’den çıkmalarını engelleyen seyahat yasaklarına maruz bırakıldı. Türkiye hükümetinin açıkça onay vermediği toplanto veya protestolara katılmak tutuklamayla sonuçlanabilir. Türkiye hükümeti Amerikan vatandaşlarını avukatları veya aile üyeleriyle görüştürmeden gözaltına aldı ve sınırdışı etti. Ve Türkiye vatandaşlığı da bulunan gözaltındaki Amerikan vatandaşlarının konsolosluk yetkilileriyle görüşmesine izin vermedi.”
 
‘TURİSTİK NOKTALARDA DİKKATLİ OLUN’
 
ABD Dışişleri, Türkiye’yi ziyaret edenlere yönelik uyarılarından bazıları şöyle:
 
“Yüksek riskli yerlere dair internet sitemizi ziyaret edin;
 
Batılıların sık sık gittiği yerlerde, özellikle de İstanbul’daki popüler turistik noktalarda dikkatli olun;
 
Eylemlerden ve kalabalıklardan uzak durun;
 
Görünür güvenlik önlemleri alan otellerde kalın;
 
Yerel medyayı izleyin ve planlarınızı yeni bilgilere göre ayarlayın.”

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
 DEVLET CİDDİYETİ İÇTE VE DIŞTA SARSILIRKEN
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 ABLALAR VE ABİLER İKTİDARI -Sami Özuslu
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KKTC SEÇİMLERİNDEN ALDIĞIM MESAJ
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 İSTANBUL'UN ÇALINAN, KAYIP DEĞERLERİ…
Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC Yurdagül Beyoğlu Atun KKTC
 '' HUKUKSUZ YASALAR '' ÜLKESİ
Merve Sarı Merve  Sarı
 HAYATI NASIL OKUMALIYIZ ?
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 KIBRIS RUM KESİMİNE GİRDİM

SİTE ANKET

DÜNYA'DAKİ EN İYİ TÜRK FUTBOLCUSU KİM ?EN ÇOK OKUNANLAR