Güzel ülkemiz için yazıyoruz - KKTC'DE SEÇİMİN GALİBİ UBP OLDU Şeffaf Gazete
http://www.i.seffafgazete.com/haberler/kibris/31837/kktcde-secimin-galibi-ubp-oldu

 

KKTC'DE SEÇİMİN GALİBİ UBP OLDU
KKTC'DE SEÇİMİN GALİBİ UBP OLDU
Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti, Cumhuriyet Meclisi'nin 50 yeni üyesini belirlemek üzere sandık başına gitti. Sabah 08:00'de başlayan oy verme işlemi 18:00 itibariyle son buldu. Sandıktan birinci olarak iktidarda bulunan hükümetin büyük ortağı Ulusal Birlik Partisi (UBP) 1. parti plarak çıktı..
7 Ocak 2018, 22:45
 
 
KKTC’de 50 sandalyeli parlamentonun yeniden belirlendiği erken genel genel seçimlerde Başbakan Hüseyin Özgürgün liderliğindeki Ulusal Birlik Partisi (UBP) yüzde 35’in üzerinde oy alarak birinci oldu.
 
190 bin seçmenin bulunduğu ülkede, ana muhalefet Partisi Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) ikinci, yeni kurulan Halkın Partisi (HP) ise, üçüncü sırada yer aldı. Sonuçlar, KKTC’de yeni bir koalisyon hükümetinin kurulacağı anlamına geliyor. Ülkeden uygulanan karma oy sistemi nedeniyle partilerin aldıkları kesin oy oranları ve çıkaracakları milletvekili sayısı bugün belirlenecek.
 
Özgürgün, çıkan sonuçlar neticesinde şimdiden daha büyük bir sorumluluk hissettiğini kaydederek, UBP’nin sandıktan ciddi bir farkla çıkmış olmasının, yeni kurulan hükümet konusunda UBP’ye yeni bir görev ve sorumluluk yüklediğini kaydetti.
 
KKTC GENELİ GAYRI RESMİ SONUÇLAR:
 
Açılan sandık: 412 (% 57,3)
 
UBP: %36,16
CTP: %21,81
HP: %17
TDP: %8,45
DP: %7,96
YDP: %6,01
TKP: %2,43
MDP: %0,08
 
image
 
Başbakan Hüseyin Özgürgün seçim sonuçlarını değerlendirdi. Başbakan’ın açıklamaları şöyle:
 
“Halkımıza hayırlı olsun. Çok demokratik, şeffaf bir seçim günü yaşadık. Hiçbir gerginlik olmadan Kıbrıs Türk halkı vekillerini seçmiş bulunuyor. UBP olarak sandıktan önemli bir başarı ile çıktık. Halkımız güvenini ortaya koydu. Daha büyük bir sorumluluk hissediyorum. Ciddi bir farklı sandıktan çıktık.
 
Yeni kurulacak hükümet noktasında bize önemli bir sorumluluk yüklendi. Her zaman hükümetleri kurarken sorumluluğu önemli şekilde yerine getirdik. En başarılı koalisyonları UBP oluşturmuştur. Halkımız bu güveni sandığa yansıttı. Önümüzde önemli dönüm noktaları var. ben Kıbrıs Türk halkına partimize verdiği destekten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum. Biz kampanya döneminde söyledik bizim hedefimiz halkımıza hizmet.
 
Bir olarak ve güç içerisinde başarı ile bu önemli dönemeçten çıktık. UBP’nin ortaya koyduğu vizyona halkımız destek vermiştir. Bu sorumluluğun bilinciyle UBP hükümette ciddi şekilde çalışacaktır. Genç ve dinamik kadromuzla çalışacağız. Gelinen aşamada halkımıza yürekten teşekkür ediyorum. Kıbrıs Türk halkının önünün açık olacağını söylemek istiyorum.
 
Demokratik şeffaf bir yapı, Kıbrıs’ta hakları her zaman korunan bir yapı oluşturacağız. Hedefimize ulaşmış gözüküyoruz. Halkımızın sandığa yansıttığı iradeye saygılıyız. Halk UBP’ye görev veriyor biz de bu görevi alıp taşıyacağız.