Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
SANTORİNİ KALABALIĞA İSYAN EDİYOR
SANTORİNİ KALABALIĞA İSYAN EDİYOR
Turist sayısı o denli fazla oldu ki; 18 bin nüfuslu Santorini halkı yılda 5 milyon 500'e ulaşan turist sayısına bir “tavan” getirilmesini talep etmeye başladı.Günde ortalama yalnız kruvaziyer gemileriyle gelen 9 bine yakın turistin ziyaret ettiği Santorini’ye -Türk bandıralılar- dahil her yaz on binlerce özel tekne yanaşıyor.
1 Eylül 2017, 22:58
 
 
Son yıllarda Türk turistlerin de gözdesi haline gelen Yunanistan'ın Santorini Adası'nda halk, turist akınından şikayetçi. 18 bin nüfuslu adanın halkı, yılda 5,5 milyona ulaşan turist sayısına bir "tavan" getirilmesini talep ediyor.
 
image
 
Yalnızca yolcu gemileriyle gelen 9 bine yakın turistin ziyaret ettiği Santorini'ye her yaz Türk bandıralılar da dahil on binlerce özel tekne yanaşıyor. Uçakla gelenlerin sayısı ise 400 bine ulaşmış durumda.
Ada'nın romantikliğini yaşamak, güneşin batışını seyretmek, denizinde serinlemek için bu adaya gelen milyonlarca insanın arasında sıf evlenmek için gelenler de var.
 
Bunların çoğu ise "toplu evlilikleriyle" ünlü olan zengin Çinli turistler.Ancak bu bu görülmemiş turist akını Ada sakinlerini rahatsız etmeye başladı.Ada sakinlerinin başlıca şikayeti, yollarda trafiğin sık sık kapanması.Fiyatların sürekli artışı da şikayetleri arasında.Örneğin "dünya manzaraları" listesine giren güneşin batışının bir fincan kahveyle izlendiği kafelerin fiyatları akıl almaz boyutlarda.
 
image
 
Bir soğuk kahvenin fiyatı bazen 18 euroya kadar çıkabiliyor.
 
Geçimini sadece tarım ve turizmle sağlayan ada halkının Santorini'nin yerel yönetimine ilettikleri talepleri arasında turist sayısının "kontrol altına alınması" var.
Buna gerekçe olarak da 76 kilometrekarelik, lavlardan oluşmuş bu ada üzerindeki ne 80 bin yatak kapasitesinin ne de daracık yollarının bu kalabalığı yeterince kaldıramamasını gösteriyorlar.
Ada sakinleri turistlerin çokluğundan değil; adanın alt yapısının yetersizliğinden şikayetçi olduklarını ve bu nedenle "turist sayısının en azından kontrol altına alınmasını" ve "adaya gelecekler için planlı bir çizelge uygulanmasını" öneriyorlar.
 
image
M.Ö. 1660 yılında aynı yöredeki yanardağın patlamasıyla oluşan lavların birikmesiyle yoktan var olan Santorini adasına Türk turistlerden başka en çok İngilizler, Çinliler, Amerikalılar ve İtalyanlar gidiyor.
Yunan tatilciler ise "turistlerin işgali altında bulunduğu" ve "fazlaca pahalı olduğu" gerekçeleriyle Santorini'yi pek tercih etmiyor.

DİĞER HABERLER

YAZARLAR

Nurullah Aydın Nurullah  Aydın
  İKTİDAR SAVAŞI VE PROPAGANDA
KONUK KOLTUĞU KONUK KOLTUĞU
 YANLIŞ STRATEJİ - Kadri Gürsel
Yalçın Koçak Yalçın  Koçak
 YENİ NESİL SEÇMEN
Prf Dr Ata Atun Prf Dr Ata Atun
 KTHY YENİDEN HAYATA GEÇMELİ
Dr. Yurdagül Atun KKTC Dr. Yurdagül Atun KKTC
 BİZE DOĞUM KONTROLU KENDİLERİNE TEŞVİK
Mutlu Demirdelen Mutlu Demirdelen
 ÇİFTLİK BANK'IN ARKASINDA KİMLER VAR ? (1)

SİTE ANKET

KIBRIS'A GEZME YADA FARKLI AMAÇLI HİÇ GİTTİNİZ Mİ ?

EN ÇOK OKUNANLAR